życie szynszyli

Czy szynszyle mogą jeść jabłka?

To będzie kolejny post dotyczący diety szynszyli (pozostałe możesz znaleźć w zakładce ŻYWIENIE), która jest bardzo ważna w życiu tych delikatnych zwierząt.

Czy szynszyla może jeść jabłko?


Jabłka są bardzo dobry owocem, który można podawać szynszylom, jako smakołyk – na przykład podczas oswajania czy uczenia sztuczek. 

Jakie właściwości wykazują jabłka?


Czy Szynszyle mogą jeść jabłka?

Oprócz tego, że jabłka zawierają witaminy (A, C, E czy B1), to wspomagają przemianę materii. Regulują pracę jelit i wzmacniają układ odpornościowy (dzięki potasowi). Ponadto jabłka zawierają w sobie krzem, który korzystnie wpływa: u ludzi na paznokcie i włosy, a u szynszyli na futerko. A przecież futerko, wiadomo, jest bardzo ważne ;)).

Suszone jabłka zawierają znacznie mniej witamin niż świeże, ponieważ poddawanie ich obróbce termicznej sprawia, że ubożeją o cenne substancje.

Niemniej jednak suche jabłka zawierają dużo błonnika, który wspomaga pracę układu pokarmowego.

Jak często szynszyla może jeść jabłko?


Jabłka zawierają cukier, więc powinny być podawane jako przysmak – plasterek, raz na jakiś czas – w diecie należy uwzględnić pozostałe smakołyki, żeby nie przesadzić. Jeśli już tak bardzo chcemy częstować tym szynszylę, to powinniśmy dawać jej po kawałeczku (nie cały, wielki plaster) i to sporadycznie, np. raz w miesiącu. 

Jak podawać?


Czy szynszyle mogą jeść jabłka?

Z racji tego, że szynszyle mają bardzo delikatny i czuły układ pokarmowy, jabłka powinno się podawać WYSUSZONE. Można je kupić gotowe, w sklepach zoologicznych lub w hipermarketach.

Te dla ludzi, sprzedawane np. jako chipsy dietetyczne są dobre również dla szynszyli. Pod warunkiem, że nie dodano do nich żadnych przypraw. Warto przeczytać skład opakowania – często producenci dodają do nich np. cynamon czy inne dodatki, które mogą zaszkodzić szynszyli.

Jabłka możemy wysuszyć również samodzielnie – wystarczy je dobrze umyć, wytrzeć, pokroić w cienkie plasterki i wysuszyć. Suszymy w suszarce, na słońcu lub w piekarniku czy na grzejniku. 

Dlaczego należy umyć jabłko?


Kupne jabłka są bardzo często woskowane – dzięki czemu są bardziej wytrzymałe na obicie – dlatego też koniecznie należy je umyć – najlepiej szczoteczką do mycia warzyw i owoców. Później wycieramy ściereczką i kroimy. Jeśli jabłka pochodzą np. z naszego ogrodu czy sadu i wiemy, że nie były pryskane ani woskowane, również powinniśmy je umyć. Na drzewach (w tym na owocach) siadają ptaki, które zostawiają odchody na całym drzewie. Nie widać tego gołym okiem, co nie oznacza, że jabłka są czyste. Podawanie jabłek z odchodami ptaków może skończyć się tragicznie.

Po wysuszeniu jabłka przekładamy do suchego i szczelnego pojemnika – to zabezpieczy jabłka przed wilgocią i pleśnią.

Jedz Jabłka U Szynszyla

Szynszyle raczej się polityką i ekonomią nie interesują, ale polskie jabłka lubią. Dlatego pokaż, że Twoje szynszyle jedzą jabłka: wrzuć zdjęcie do sieci (Facebook – udostępnij publicznie, Instagram) i otaguj je hasztagami #uszynszyla #jedzjabłka #szynszyle_info 😉

Share:
%d bloggers like this: