Gdzie najlepiej kupić szynszylę?

W ostatnim poście pisałam o tym, ile kosztuje szynszyla szara. Dziś odpowiem na pytanie gdzie najlepiej kupić szynszylę?
To, gdzie zakupimy szynszylę zależy od nas samych, jednak ja postaram się uświadomić Was o zagrożeniach, a także o korzyściach, jakie niesie kupowanie z konkretnego źródła.
Szynszyla z fermy (masowa „produkcja”)
Tutaj pojawia się największe zagrożenie. Szynszyle kupowane od masowych hodowców, którzy robią to z przeznaczeniem na skóry sprzedają indywidualnym klientom „wybrakowane” szynszyle. Z wadami genetycznymi, z niezbyt ładnym futrem, które może być objawem czegoś niepokojącego. Tutaj szynszyle są „dzikusami”, siedzą w ciasnych klatkach i nie mają kontaktu z człowiekiem. W końcu nie po to stworzono fermę. Oczywiście wszystko zależy od jakości fermy.
Plusy:
- dostajemy drobną wyprawkę (chociaż jest to zależne od fermiarza)
Minusy
- kupujemy kota w worku
- dajemy zarobić fermiarzom, którym „idzie interes”
- szynszyle z fermy socjalizują się znacznie dłużej
- istnieje duże ryzyko wystąpienia wadliwych genów, chorób genetycznych
- szynszyle na fermach często ważą więcej niż powinny
- w rzeczywistości NIE RATUJEMY szynszyli
Szynszyla ze sklepu zoologicznego
Ta opcja to druga z tych, których raczej nie polecam. Szynszyle w zoologicznych sklepach zwykle oddawane są za darmo lub za symboliczną kwotę. Często też oddawane są z różnych powodów. Może nim być choroba. Chore szynszyle są tak samo wartościowe, jak zdrowe. Jednak wymagają większej uwagi i wydania niekiedy sporych pieniędzy na diagnozę weterynarza i leczenie. Poza tym w zoologicznym szynszyla nie ma perfekcyjnych warunków – przebywa w mocno oświetlonych pomieszczeniach, dusznych, głośnych i jest karmiona tanią karmą (ostatnio widziałam we wszystkich klatkach tę samą karmę – niestety jest to związane z oszczędnościami). Na szczęście szynszyle w zoologicznych sklepach mieszkają najczęściej krótko.
Plusy:
- mamy szynszylę
Minusy:
- istnieje ryzyko, że szynszyla jest chora
- wysoka cena
- kupujemy kota w worku
- zwierzę jest zestresowane częsty
- brak możliwości poznania pochodzenia zwierzątka
Szynszyla od prywatnego hodowcy (małe hodowle domowe)
To jedna, moim zdaniem, z najlepszych opcji. Podczas kupna możemy zobaczyć w jakich warunkach żyją rodzice maleństwa, jaką karmą byli karmieni i czy są zadbane. Tutaj szynszyle od pierwszych dni mają kontakt z człowiekiem, dzięki czemu są oswajane od maleńkości. Zwykle właściciele hodowli prowadzą dokładne notatki i na bieżąco monitorują kondycję i zdrowie swoich zwierząt.
Plusy:
- szynszyla ma kontakt z człowiekiem od pierwszych dni, przez co jest oswojona
- wiemy, w jakich warunkach żyli jej rodzice i czym byli karmieni – mniejsze ryzyko przykrej niespodzianki
- niższa cena (niż w zoologicznym czy na fermie)
- poznajemy miłośnika szynszyli, który dzieli się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem
- dostajemy wyprawkę
Minusy:
- brak
Szynszyla z wyselekcjonowanej hodowli
Tę opcję poleciłabym zaraz po wyborze prywatnego hodowcy. Z takich niewielkich hodowli, sprzedających szynszyle dla prawdziwych pasjonatów, którym nie szkoda wydać nawet 400 zł za jednego osobnika. Unikatowe, o wyjątkowych barwach. Zwykle ciężko jest je dostać, ponieważ są pożądane i wyjątkowe.
Plusy:
- szynszyla ma kontakt z człowiekiem od pierwszych dni
- wiemy, w jakich warunkach żyli jej rodzice i czym byli karmieni
- dostajemy wyprawkę oraz cenne rady
- mniejsze ryzyko chorób np. genetycznych, związanych z nieodpowiednim łączeniem szynszyli
- możliwość kupienia unikatowych kolorów szynszyli
Minusy:
- wysoka cena – nawet 400 zł lub więcej
To, gdzie ostatecznie kupimy szynszyla jest tylko i wyłącznie naszą decyzją. Oprócz kupna ja sama polecam adopcję, z której skorzystałam i mam kulkę już od 3 m-cy. Oczywiście wiąże się to także z ryzykiem, aczkolwiek satysfakcja dania nowego domu jest bardzo duża! Ważne, żeby znać pochodzenie i znać ewentualne problemy zdrowotne. Szynszyla wymagająca opieki medycznej to nie tylko odpowiedzialność, ale dodatkowe wydatki, które niekiedy sięgają nawet kilkuset złotych.