QUIZ – sprawdź ile wiesz o żywieniu szynszyli?

Zapraszam Was do wzięcia udziału w mini edukacyjnej zabawie. Quiz jest anonimowy, co oznacza, że nie będę nigdzie publikowała danych osobowych osób, które się sprawdziły.

Adres email, który możecie (ale nie musicie) wpisać na końcu testu służy do odesłania Waszych wyników. Wszystkie adresy będą dodane do newslettera, który raz na jakiś czas wysyłam do moich czytelników – żaden SPAM.

Zależy mi na tym, żebyście odpowiedzieli na pytania bez korzystania z Internetu, bloga, forum czy książek. Dlaczego? Dzięki wynikom będę miała podgląd na to, jakie tematy warto poruszać, żeby wyjaśniać sprawy, które przynoszą najwięcej wątpliwości lub są błędnie pojmowane. Na udzielenie odpowiedzi masz 20 minut!

Jeżeli ktoś będzie korzystał z dodatkowych pomocy, to oszukuje tak naprawdę sam siebie (ale mam nadzieję, że w przypadku większych wątpliwości skłoni to do poszerzania wiedzy na temat żywienia szynszyli).

POWODZENIA

Kliknij, żeby zacząć. Pamiętaj, że na udzielenie odpowiedzi masz tylko 20 minut! 33 pytania - do dzieła!

1) Co powinno być podstawą diety szynszyli? Wskaż, który element jest niezbędnym składnikiem codziennej diety szynszyli!
2) Jaka karma pod względem składu będzie najbardziej wskazana dla szynszyli? Jak sądzisz, jakich składników powinno być w dobrej karmie najwięcej, a jakich najmniej?
3) Czy sepia/wapń może być w klatce szynszyli cały czas?
4) Dlaczego siano (źródło błonnika) jest bardzo ważne w diecie szynszyli? Wybierz dwie poprawne odpowiedzi.
5) Jakie suszone warzywa mogą jeść szynszyle? Zaznacz wszystkie (wg. Ciebie) poprawne odpowiedzi. Oczywiście pamiętając o odpowiednim dawkowaniu.
6) Jakie suszone owoce mogą jeść szynszyle? Zaznacz wszystkie (wg. Ciebie) poprawne odpowiedzi. Oczywiście pamiętając o odpowiednim dawkowaniu.
7) Jak często można podawać szynszyli rodzynki (1 sztukę)? Mówimy o dawkowaniu dla jednego zwierzątka.
8) Czy szynszyle mogą jeść świeże warzywa i owoce?
9) Świeże warzywa i owoce - dlaczego Twoim zdaniem szynszyle nie powinny jeść świeżych (mokrych) pokarmów?
10) Jak należy zmienić karmę szynszli? Z różnych powodów nie raz musimy zmienić dietę szynszyli - jak należy zmienić rodzaj karmy na inny? Czy sposób zmiany karmy jest bez znaczenia?
11) Czy rodzaj i jakość diety ma wpływ na wystąpienie chorób u szynszyli? Czy tylko ludzie są podatni na otyłość, cukrzycę, problemy z wątrobą, czy szynszyle również, jeśli mają niedostosowaną dietę do swoich potrzeb?
12) Jaki producent karm dla gryzoni jest Twoim zdaniem najlepszy pod względem jakości? Produkty którego producenta są Twoim zdaniem najlepiej zbilansowane dla szynszyli? Wybierz wszystkie, które poleciłabyś/poleciłbyś posiadaczowi szynszyli.
13) Czy podajesz swoim szynszylom popularne kolby? Mamy na myśli kolby powszechnie dostępne w sklepach zoologicznych.
14) Godziny karmienia szynszyli. Czy regularne posiłki mają znaczenie?
15) Ilość podawanej karmy. Czy ilość serwowanej karmy ma znaczenie?
16) Grzeszki hodowcy. Czy zdarza Ci się czasem dać szynszyli coś niezdrowego (np. jedzenie dla ludzi - słone orzeszki, chipsy, ciastko, itp.)? Pamiętaj, że ankieta jest anonimowa, a ja nie udostępniam nikomu danych. To pytanie czysto informacyjne, służące do statystyk.
17) Jeżeli w poprzednim pytaniu odpowiedziałaś/eś twierdząco (że zdarzało Ci się lub zdarza podać szynszyli niezdrowe przysmaki), wskaż jakie. Zaznacz wszystkie, jakie podawałaś/eś lub podajesz.
18) Co oznaczają żółte/pomarańczowe zęby u szynszyli? Dieta ma wpływ na wygląd szynszyli (futro, oczy, zęby itp.).
19) Czy Twoja szynszyla je swoje odchody? Czy zauważyłaś/eś, żeby któraś z Twoich szynszyli zjadała swoje bobki?
20) Jak sądzisz - co może oznaczać zjadanie własnych odchodów u szynszyli?
21) Jak wygląda jadłospis Twojej szynszyli - proszę o szczerość - quiz jest po to, żeby ocenić wiedzę posiadaczy szynszyli, a nie po to, żeby kogoś oceniać. Zaznacz wszystkie rzeczy, jakie podajesz w codziennej diecie.
22) Czy szynszyli można podawać suchy chleb?
23) Gałązek jakich drzew NIE MOŻNA podawać szynszyli? Zaznacz wszystkie, których nie podajemy szynszylom.
24) Siano jako ściółka - czy można je kłaść na dno klatki?
25) Czy szynszyla może jeść cytrusy (mandarynki, pomarańcze, cytryny)?
26) Czy szynszyla może jeść cebulę?
27) Wyobraź sobie, że w karmie kupionej w sklepie zoologicznym znajdujesz robaki - larwy much/moli spożywczych. Co robisz z taką karmą?
28) Szynszyla wybrzydza. Widzisz, że szynszyla nie je karmy i wszystko wyrzuca z miski. Jedzenie się marnuje. Co robisz?
29) Karma na wagę. Czy kupujesz karmę na wagę? Co o tym sądzisz?
30) Zioła i liście moczopędne. Czy można je podawać w dowolnych ilościach?
31) Pleśń w karmie. Co robisz, gdy ją znajdziesz?
32) Inne karmy. Czy można szynszyli dać karmę dla chomika, królika czy świnki morskiej?
33) KARMA SIĘ SKOŃCZYŁA! Czasami tak bywa. Zabrakło karmy, a jest dzień wolny od pracy, co robisz?

Dziękuję za wzięcie udziału w Quizie. Mam nadzieję, że zdobyłaś/eś maksymalną liczbę punktów.ImięEmail

Post Author: Ola

Miłośniczka szynszyli, pasjonatka reklamy, Social Media, komunikacji i kryzysów. Od ponad 15 lat związana z tymi małymi gryzoniami, kochająca kontakt z ludźmi. Największa fanka Audioriver i polskich gór na świecie!
 • D

  Nie wiem czy tylko u mnie występuje taki błąd, ale w pytaniu 4 mogłam zaznaczyć tylko 1 odpowiedź, nie dwie jak być powinno 😉

  • Już poprawione, poprawna odpowiedź w tym pytaniu jest warta 2 punkty.

 • Marta Jankiewicz

  U mnie też jest problem w 4 pytaniu, no i nie dostałam wyników, w mailu było tylko zdanie: „Sprawdź swoje wyniki!” 🙁

  • Mam mały problem techniczny i go naprawiam. Mogę na mejla przesłać dokładne wyniki. 😉

  • D

   O tak, na maila też dostałam tylko tyle :<

   • wyniki pojawiają się po przesłaniu odpowiedzi na stronie, więc nie trzeba wychodzić. Zmieniłam, żeby nie wysyłało na mejlu, o coś nie działo. Jeżeli po odświeżeniu dane nie wyskakują, można wypełnić quiz jeszcze raz 😉

  • Już powinno działać, wyniki przychodzą na mejla i można je zobaczyć zaraz po wypełnieniu Quizu 😉

 • Martaa

  jej ominełam tylko Karme brit w pytaniu pare owoców i warzyw których nie daje więc nie zaznaczałam ale i tak jestem z siebie dumna 😀

  • to bardzo dobry wynik 😉 Karma Brit jest mniej polecana, ze względu na wysoką zawartość zbóż, ale ma dobry bilans (mniej punktów było, jeśli ktoś zaznaczył ją, ale była w ogóle punktowana)

 • Martaa

  mam 30 dobrym na 33 😀

 • Ania Mainczyk

  Jest dobrze 🙂 FAJNY POMYSŁ Z TYM QUIZ . Pozdrawiam

  • Super, cieszę się. Następne będą bardziej dopracowane!

 • Ewa

  Pytania z warzywami i owocami i z karmą są procentowo oceniane czy punkt za jedną odpowiedź? Tzn, jeśli nie zaznaczyłam np. BURAKA SUSZONEGO to mi odejmie ileś procent? Bo przez takie rzeczy jak pominięcie – pytania nie zaliczyło.

  • w tych pytaniach nie można się pomylić 😉

   • ewa

    Czyli nie zalicza jako poprawnego, jeśli opuściłam coś, czego mój Szynszyl nie dostaje, a może to jeść – to w takim razie ja jestem gorsza mając jeden punkt za to mniej niż ktoś kto wszystko zaznaczył 😀 Bo nigdy nie dawałam (przykład podaję) buraków suszonych kulce (oczywiście według tego quizu gorsza)… ale przynajmniej wiem, że jestem dobra – 🙂 bo lepiej czegoś nie dać nie wiedząc, niż dać coś czego nie można 😀

    Pozdrawiam i dzięki za quiz 😀 dobrze wiedzieć coś o swojej wiedzy 😀

 • Oliwia Monika Maliszewska

  Nie mogę na to nacisnąć.. :/

 • Oliwia Monika Maliszewska

  Hehe miałam 32/33