życie szynszyli

Ile lat żyje szynszyla?

Lektura obowiązkowa dla każdego, kto planuje kupić lub zaadoptować szynszylę i nie zdaje sobie sprawy jaki obowiązek na siebie przyjmuje. 

Długość życia szynszyli różni się  w wielu źródłach. Różnią się od wielu gryzoni m.in. tym, że są długo wieczne. Teoretycznie szynszyle są w stanie żyć do około 20 lat. Niemniej jednak ja nigdy nie spotkałam, się z okazem starszym niż 15 lat. Sądzę, że jest to przeciętny wiek życia szynszyli, a granica bliska 20 to przypadki bardzo rzadkie, choć z chęcią zobaczyłabym takiego poczciwego osobnika.

Bardzo często szynszyle (niestety) padają po 2-4 roku życia, z powodu np. chorób genetycznych, co może w dużej mierze wiązać się z tym, że w hodowlach dochodzi do nieodpowiedniego łączenia (ojciec-córka, matka-syn).

Wielu przypadków zgonu u szynszyli nie da się przewidzieć, ponieważ w dalszym ciągu brakuje weterynarzy, którzy są wyspecjalizowani w opiece i leczeniu tych małych, egzotycznych zwierząt lub zbyt późno właściciel zauważy niepokojące objawy. Oczywiście w dużych miastach raczej nie ma tego problemu. Szynszyla może żyć bardzo długo, jednak nie zawsze mamy tyle szczęścia. Te natomiast zależy od wielu czynników.

Co zrobić, żeby szynszyla żyła jak najdłużej?

Tak jak człowiek, tak szynszyla, dla pełnego zdrowia wymaga dobrej opieki. Ważna jest odpowiednia dieta, ruch, spokój, zminimalizowany stres, towarzystwo, temperatura – innymi słowy wszystko. 😉 O ile nie można się ustrzec przed chorobami genetycznymi, o tyle przykładowo zdrowa dieta, uboga w tłuszcze i cukry, a bogata w minerały, witaminy i substancje odżywcze pozwoli z pewnością wydłużyć życie szynszyli i utrzymać ją w dobrej kondycji.

W związku z tym, że szynszyla może żyć wiele lat, zanim zdecydujemy się na kupno czy adopcję, powinniśmy zastanowić się czy chcemy być tak długo uwiązani. Ponadto starsze szynszyle wymagają nieco innej opieki.

Są wolniejsze, spokojniejsze, ale często cierpią na typowe oznaki starości, słabszy wzrok, łzawiące oczy, dłuższe gojenie się ran czy nawet połamane wąsy. Starsze szynszyle mają również słabszą odporność, dlatego też mogą częściej chorować. Co często wiąże się z dużymi wydatkami, przeznaczanymi na leczenie, badania, zabiegi i lekarstwa.

[poll id=”6″]

Jeżeli jesteś początkującym szynszylomaniakiem, zapraszam do dołączenia do grupy na Facebooku – KLIK – tu możesz zadać trudne pytania i rozwiać wątpliwości.




Share: