zdrowie szynszyliżycie szynszyli

Czy ciąża u szynszyli jest widoczna? Objawy

ciaza-uszynszyli-mlode-szynszyle

Ciąża u szynszyli jest łatwa do przeoczenia, zwłaszcza do ok. 50-60 dnia, kiedy to widać znaczny wzrost masy ciała u samicy. Regularne ważenie pozwala nam szybkie zorientowanie się o tym, że nasza szynszyla spodziewa się młodych. Oczywiście sam fakt, że np. trzymamy ze sobą parkę zwykle kończy się właśnie ciążą. Co innego, gdy kupujemy/otrzymujemy szynszylę z „niespodzianką”.

Jakie są najczęstsze objawy ciąży u szynszyli?

Jeśli chodzi o widoczność ciąży to w tym przypadku duże znaczenie ma m.in. liczba płodów – im więcej młodych, tym większa będzie samiczka. Wiele też zależy od samej budowy i wagi wyjściowej samiczki. Podczas ciąży samiczka przybiera regularnie na wadze, aż do dnia porodu.

Samiczka szynszyli będąc w ciąży zdecydowanie częściej (choć tutaj nie ma reguły, ponieważ duża liczba szynszyli uwielbia to robić każdego dnia) kładzie się na boku i potrafi tak przespać większość czasu. Jest zdecydowanie mniej skoczna i ruchliwa, zwłaszcza jeśli ciąża jest już zaawansowana – jest jej po prostu ciężko. W tym okresie (jak i przez całą ciążę) nie powinno się jej forsować, organizować męczących wybiegów czy zmuszać do aktywności. Zapewnijmy jej ciszę i spokój do pierwszych dni po porodzie. Posiadanie szynszyli przeciwnej płci w jednej klatce prędzej czy później zakończy sie jednym. 

Nawet jeśli szynszyle są ze sobą już „kilka lat” i „do niczego nie doszło”, nie oznacza, to że nie są w stanie zajść w ciążę nawet po kilku latach.

Podczas ciąży samiczka znacznie częściej oddaje mocz i znacznie częściej pije wodę – dlatego ważne jest, żeby miała codziennie do niej dostęp. Tyczy się to również karmy. Podczas ciąży samiczka znacznie więcej pałaszuje, więc naturalnie wymaga nieco większej dawki niż normalnie. Karma dla ciężarnej i młodej matki, a także reszta menu powinna być odpowiednio zbilansowana i znacznie bogatsza w kalorie i substancje odżywcze niż karma dla normalnej, zdrowej szynszyli.

W tym okresie nie powinno się też eksperymentować ze zmianą diety i odłożyć to na czas po porodzie i po zakończeniu karmienia.

Inne objawy ciąży u szynszyli

  • obrzęk narządów rodnych i zaczerwienienia;
  • zaczerwienione sutki i bardziej uwydatnione sutki;
  • niespokojne i nerwowe zachowanie samicy szynszyli (zwłaszcza w końcowej fazie ciąży); Czasami w okresie ciąży szynszyla może być nawet agresywna i „nietykalska”

Jak opiekować się szynszylą, która jest w ciąży?

  • nie łap jej gwałtownie, na siłę i NIGDY nie ściskaj brzucha szynszyli, która jest w ciąży; Możesz ją dotykać, ale rób to delikatnie i nie na siłę. Jeśli samiczka przyjdzie do Ciebie i będzie chciała pieszczot, to ją pogłaszcz, ale do niczego nie zmuszaj;
  • nie stresuj jej hałasami czy nagłymi zmianami w jej otoczeniu;
  • zadbaj o to, żeby nie zabrakło jej jedzenia, ani świeżej wody; Jedzenie też nie powinno stać w wyższych partiach klatki (podobnie, jak woda), zwłaszcza jeśli ciąża jest już na tyle zaawansowana, że samica ma duże problemy ze wskakiwaniem na wyższe półki;
  • tuż przed porodem oddziel od niej samca i w najlepszym wypadku nie łącz go z nią już nigdy więcej – spontaniczne rozmnażanie jest niebezpieczne i bardzo nieodpowiedzialne
  • przygotuj klatkę, której kraty będą miały oczka/szpary nie większe niż (+-) 1cm na 1 cm – w przeciwnym razie młode szynszyle już w pierwszym dniu od urodzenia będą próbowały uciec; Samica po urodzeniu nie powinna też mieć wysokiej klatki, w której będzie mogła uciekać przed młodymi. Można dać jej odpocząć na 15-30 minut, ale przez większość czasu powinna grzać młode i je karmić;
  • w końcowej fazie ciąży usuń piasek do kąpieli i nie podawaj go przez jakiś czas po porodzie; W przeciwnym razie narazisz ją na infekcję dróg rodnych; Jeśli nie będzie miała dostępu do piasku chociażby przez miesiąc, to nic się jej nie stanie – w tym przypadku ważniejsze jest jej zdrowie i spokojny poród;
  • posprzątaj klatkę jeszcze przed porodem, żeby nie robić tego tuż po urodzeniu małych szynszyli;

jak rozpoznać, czy szynszyla jest w ciąży - blog o szynszylach - hodowla szynszyli pink paw

To problem


Przypadkowe ciąże szynszyli lub nawet celowe rozmnażanie szynszyli przez osoby bez odpowiedniego przygotowania i wiedzy to duży problem. Hodowcy, którzy trudnią się rozmnażaniem szynszyli kontrolują ich pochodzenie, masę, wiek, a także to kiedy był ostatni poród, ile samiczka urodziła i nieustannie sprawdzają stan jej zdrowia i kondycję. Jeżeli zwierzęta pochodzą z niewiadomego źrodła (ferma, sklep zoologiczny, pseudohodowla), są stare, mają nieodpowiednią budowę ciała, budzą jakiekolwiek wątpliwości, cierpią na genetyczne choroby to w żadnym wypadku nie powinny być rozmnażane.

Powyższy artykuł nie jest zachęceniem do bezmyślnego rozmnażania, ale jedynie próbą zwrócenia uwagi na to, jak poważna jest ciąża i jej prawidłowy przebieg u tak małego gryzonia.

*Zdjęcie jest własnością hodowli szynszyli Pink Paw z Wrocławia.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *